HISTORIA
KRAJ
HISTORIAŻYWA HISTORIA

PATRIOTYCZNY RAJD ROWEROWY SZLAKIEM ,,BITWY WARSZAWSKIEJ” – 1920 R.

14 sierpnia wyruszył z Legionowa Rajd rowerowy szlakiem ,,Bitwy Warszawskiej” 1920 r. To patriotyczne wydarzenie organizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Legionowa, przy patronacie Starosty Legionowskiego pana Roberta Wróbla i sponsoringu Salonu Rowerowego BDC w Legionowie rozpoczęło się o godzinie 14:ej przed Filią Muzeum Historycznego w Legionowie al. Sybiraków 23. W Rajdzie uczestniczyło 28 osób (w tym młodzież pod opieką starszych) w przedziale wiekowym od 9 do 69 lat. z Legionowa, Wieliszewa i Warszawy. Program Rajdu obejmował przejazd 30 km. w obie strony z przerwą na posiłek regeneracyjny w ,,Ranchu Bena”, dojazd do pomnika w Wólce Radzymińskiej, złożenie kwiatów przez delegację TPL oraz uczestnictwo w uroczystościach patriotycznych organizowanym przez gminę Nieporęt. Zakończenie Rajdu nastąpiło o godzinie 20:00 przed filią Muzeum w Historycznego w Legionowie.

Dla upamiętnienia 97 rocznicy ,,Cudu nad Wisłą” 1920 r. wyruszył z Legionowa do Wólki Radzymińskiej 14 sierpnia Rajd rowerowy. Organizatorem Rajdu było Towarzystwo Przyjaciół Legionowa a patronat sprawował Starosta Legionowa pan Robert Wróbel. Rajd został objęty sponsoringiem sklepu rowerowego BDC w Legionowie. W Rajdzie uczestniczyło 28 osób z Legionowa, Wieliszewa i Warszawy. Był reprezentowany przez młodzież i osoby dorosłe w wieku od 9 do 69 lat.

Przygotowania do wyjazdu

Po zbiórce jego uczestników przed Filią Muzeum Historycznego na Piaskach, odbyło się omówienie trasy przejazdu, sprawy organizacyjne oraz został zaprezentowany rysu historyczny związany z ,,Bitwą Warszawską i udziałem pułków legionowych z Legionowa w stoczeniu decydującej bitwy na przedpolu obrony Warszawy. Sprawy organizacyjne i historyczne przedstawił i omówił, pan Erazm Domański, historyk i prezes TPL. Sponsor Rajdu sklep rowerowy BDC w Legionowie zaopatrzył uczestników  w koszulki  i kaski kolarskie oraz akcesoria rowerowe. Lokalna TV w Legionowie wykonała zdjęcia uczestnikom rajdu i  towarzyszyła na  trasie przejazdu rejestrując  to patriotyczne wydarzenie na bieżąco przeprowadzając wywiady z jego uczestnikami.

Wyjazd na trasę

Rajd na trasę 15 km. wyruszył w kolumnie zwartej o godzinie 14.ej z pod Filii Muzeum Historycznego na Piaskach. Prowadził kolumnę prezes TPL z flagą narodową na drzewcu mocowanym do roweru i zwieńczonym orłem  a zmykał kolumnę pracownik Muzeum Historycznego z flagą Starostwa Legionowa. Początek trasy przebiegał  wzdłuż muralu historycznego przedstawiającego dzieje oręża polskiego na murze dawnej jednostki wojskowej 1 Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki w Legionowie.

Dalsza trasa rajdu przebiegała przez Kąty Węgierskie, przecinała Kanał Żerański, następnie wiodła malowniczymi duktami Rezerwat Puszczy Słupeckiej, oraz leśnymi drogami Lasów Dwernickich do szosy 631 i pomnika 28. Pułku Piechoty Strzelców Kaniowskich w Wólce Radzymińskiej.

Przerwa i odpoczynek

Po przejechaniu prze uczestników Rajdu 2/3 trasy nastąpiła przerwa na posiłek regeneracyjny w ,,Ranchu Bena” na skraju Rezerwat Puszczy Słupeckiej. Posiłek był sponsorowany przez Starostę Legionowa – patrona Rajdu. Na miejscu postoju został przeprowadzony wywiad dla TV Legionowa z jego uczestnikami i prezesem TPL. 

Wólka Radzymińska – Pomnik. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich

Miejsce szczególne dla najnowszej historii Polski. To tu rankiem z 14 na 15 sierpnia 1920 roku, 1 batalion 28 Pułku im. Strzelców Kaniowskich stoczył zwycięski bój z oddziałami armii bolszewickiej. Ten taktyczny epizod stał się strategicznym przełomem w Wojnie bolszewickiej. Pułki z Legionowa przyczyniły się znacząco do pokonania Armii bolszewickiej i zatrzymania jej w drodze na Zachód Europy. Bitwa w Wólce Radzymińskiej w której poległ dowódca 28 Pułku por. Stefan Pogonowski oraz 20 jego żołnierzy jak wspominał po latach gen. Lucjan Żeligowski dowódca 10 Dywizji Piechoty miała charakter przełomu nie tylko taktycznego ale i psychicznego dla obu stron.

Zarówno bitwa w Ossowie koło Radzymina jak i w Wólce Radzymińskiej koło Legionowa były przełomowymi dla późniejszej ofensywy Wojska Polskiego  z nad Wieprza i Wkry i przyczyniły się znacząco do pokonania Armii bolszewickiej w 1920 roku.

Miejsce bitwy w Wólce Radzymińskiej gdzie poległ bohaterską śmiercią por. Stefan Pogonowski – dowódca batalionu piechoty 28 Pułku. Strzelców Kaniowskich i 20 jego żołnierzy zostało upamiętnione pomnikiem przez żołnierzy 28 Pułku już w 1924 r.

Przybycie Rajdu pod Pomnik 28 Pułku Piechoty im. Strzelców Kaniowskich miało miejsce około godziny 17.ej. Delegacja złożyła kwiaty pod pomnikiem oraz zapaliła znicz. Następnie uczestnicy Rajdu wzięli udział w oficjalnych  uroczystościach, które rozpoczęły się o godzinie 17.ej. Została odprawiona Msza Świętą w oprawie chóru seniorów z Kątów Węgierskich. We wspólnej modlitwie uczestniczyli licznie zgromadzeni okoliczni mieszkańcy z rodzinami, kombatanci oraz przedstawiciele władz. Ceremonię wojskową z Apelem poległych uhonorowała Kompania Honorowa 9 Batalionu Dowodzenia z Białobrzegów  oraz poczty sztandarowe szkół i harcerzy gminy Nieporęt. Następnie odbyły się uroczysta wieczornica połączona z piknikiem.

Droga powrotna

Po udziale w oficjalnych uroczystościach uczestnicy Rajdu poczynili przygotowania do powrotu. Została omówiona trasa powrotna przejazdu przez organizatora Rajdu oraz przypomniano warunki bezpieczeństwa poruszania się drogami publicznymi i gminnymi. Po sprawdzeniu rowerów a także, wyposażenie dodatkowego uczestnicy wsiedli na rowery.

W drogę powrotną uczestnicy wyruszyli około godziny 18.ej w zwartej kolumnie. Prowadzącym kolumnę był prezes TPL z pocztem flagowym na czele. Zamykającym kolumnę  z flagą Powiatu Legionowskiego Rajdu był pan Mirosław  Jankowiak -pracownik Filii Muzeum Historycznego a jednocześnie sekretarz Redakcji Rocznika Legionowskiego- ciekawego periodyku wydawanego przez Towarzystwo Przyjaciół Legionowa.

Droga powrotna przebiegała malowniczymi zakątkami Powiatu Legionowskiego a na trasie przejazdu następowały krótkie przerwy dla wyrównania szyku kolumny.                                  Pogodny i słoneczny dzień znacząco przyczynił się tego dnia do udanego wyjazdu oraz uczestnictwa w patriotycznym wydarzeniu.

Droga powrotna wiodła przez malownicze zakątki Powiatu Legionowskiego, a mieszkańcy mijanych osady i wsi pozdrawiali uczestników Rajdu.

Zakończenie Rajdu nastąpiło około godziny 20.ej przed Filią Muzeum Historycznego w Legionowie w Al. Sybiraków 23. Prezes i organizator Rajdu pan Erazm Domański podziękował jego uczestnikom za udział w tym patriotycznym wydarzeniu i pogratulował wyczynu sportowego. Najstarsza uczestniczka otrzymała z rak pana prezesa medal pamiątkowy z symboliczną cyfrą nr.1.

Rajd miał wymiar patriotyczny i przyczynił się do podniesienia w świadomości jego uczestników zarówno dorosłych i młodzieży wiedzy historyczne  i umocnienia postaw patriotycznych i został  szeroko rozpropagowany w lokalnych mediach.

Tradycją jest, że za rok taki rajd też się odbędzie do czego organizatorzy serdecznie zachęcają.


error: Zawartość jest chroniona!!