KRAJ
HISTORIAŻYWA HISTORIA

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM ,,Solidarności 80”

,,Zadaniem państwa jest spełnić szeroki zakres zadań materialnych jak  i moralnych. Państwo powinno zapewnić pomyślność gospodarczą i społeczną i podnosić je na coraz wyższy poziom. Przez wydawanie ustaw i rozporządzeń państwo ma zapewnić sprawiedliwość społeczną” – Z nauki, KNS.

Mija 37 lat od zakończenia pamiętnych strajków robotników na Wybrzeżu, Szczecinie, Śląsku , Jastrzębiu, Lubinie i wielu innych miejscach Polski. Słuszny protest robotników w całym kraju doprowadził do powstania i zalegalizowania wolnych, niezależnych związków zawodowych. Właśnie te ,,niezależne” były cierniem dla ideologii komunistycznej. Polski robotnik pokazał światu, że można pokonać komunistów w ich własnym mateczniku. ,,Solidarność” stała się polskim symbolem wolności uznanym na całym świecie. Takie wartości jak, godność, wolność i niezależność, wpisały się na stałe na karty historii Polski i Świata.

Pomnik robotniczych protestów

Na stałe wrósł w krajobraz Gdańska i przypomina następnym pokoleniom, że takie wartości jak godność, wolność są niewymierne nie można ich kupić ani sprzedać można je tyko posiadać. Tysiące turystów z całego świata odwiedzających Gdańsk, co roku w okresie letnim udają się pod pomnik przy bramie Stoczni Gdańskiej i z zadumą patrzą w górę na zwieńczone kotwice które symbolizują nieustępliwość w walce o wolność.

21 postulatów sierpniowych

Żądania strajkujących można podzielić na, zakładowe i na krajowe. Z 21 żądań podstawowymi były te które odnosiły się do wolnych związków zawodowych, prawa do strajku i wolności słowa i prasy.

Porozumienie  

Podpisanie przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy porozumienia z rządem stało się krokiem milowym w walce o wolność robotnika. Komuniści ugięli się pod presją robotniczą i zostali zmuszeni do ustępstw, które stały się dla nich początkiem końca ich racji bytu. Słynny długopis trzymany przez przewodniczącego związku Lecha Wałęsę znajduje się obecnie na Jasnej Górze i stanowi relikwie tamtych czasów dla następnych pokoleń Polaków.

Stocznia dzisiaj

To co zostało ze stoczni stanowi pomnik tamtych lat. Sala BHP , brama  wejściowa oraz dźwigi sterczące ponad dokami jak zastygłe dinozaury w parku jurajskim. Po mimo upływu 37 lat to miejsce robi wrażenie dla wszystkich, którzy odwiedzają to miejsce a szczególnie turystom z całego świata uświadamia ,że można było pokonać zło w dążeniu do wolności.

31

 


error: Zawartość jest chroniona!!