KRAJ

#1 Szkic do portretu

Województwo kieleckie w początkach państwowości ziem polskich to “Wiślanie”. Znajduje się tutaj m.in. Wiślica z oryginalną w skali europejskiej architektury, dwunawową Kolegiatą (1350), Racławice, gdzie na polu walki decydowały się losy Polski (Kościuszko 1794) i Góry Świętokrzyskie, w których prof. dr Włodzimierz Sedlak (1911-1993) odkrył nieznane fauny z materiały kwarcytowego sprzed 500 milionów lat, kiedy tu był jeszcze ocean. Profesor też jest twórcą krzemowej teorii życia i nowego o nim kierunku nauki – Bioelektroniki.

W sąsiedztwie tych historycznych miejscowości przyszedłem na świat jako trzeci syn w rodzinie włościańskiej w Przeczniowie (52 szer. pn. /22 na wschód od Greenwich) 26 kwietnia 1939 roku – pięć miesięcy przed wybuchem drugiej wojny światowej.

Po przyswojeniu sobie podstawowej nauki a następnie licealnej wiedzy, ukończyłem Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego, obroną dyplomu – pracy magisterskiej na temat “Samochodowy domek campingowy”.

Do dziś odczuwam przemożny wpływ dydaktyki profesorów Lecha Tomaszewskiego i Jerzego Sołtana, również profesora Harvardu. Profesor 27 at później, 2 października 1995 przy inauguracji roku na ASP,  a po moim przypomnieniu się, powiedział “Jeszcze mnie Pan liznął”. Stało się to przed pozostaniem profesora na stałe w Ameryce.

Kiedy szkicowałem swój portret – syn Szymon był studentem III roku Uniwersytetu Warszawskiego. Wydaje się, że ja jeszcze wczoraj nim byłem – mieszkańcem domu akademickiego Dziekanka.

To były lata 70-te: czas zmian w polityce Wschód-Zachód, tak jak również zmiany w produkcji. Ukończyłem ASP, Wydział Wzornictwa Przemysłowego. Do Polski docierały nowości techniczne i moda z Zachodu. W takim czasie do Zakładów Doświadczalnych ASP przyszło zapotrzebowanie z Zakładów Nożowniczych Gerlach w Drzewicy na zaprojektowanie nowych modeli kompletu sztućców stołowych. profesor Lech Tomaszewski zaproponował, abym przyjał tę pracę, bo w semestrze najlepiej ten temat wykonałem. Byłem trochę wystraszony, powiedziałem “Panie profesorze, tu pod opieką Pana było bezpiecznie, a teraz ja sam będę odpowiadał za wykonaną pracę?!”. Tak się jednak zdarzyło.

Zdjęcie pochodzi ze zbiorów prywatnych autora

Kolejną pracą były projekty pomp infuzyjnych dla firmy Medipan w Warszawie.

 

Zbigniew Stasik

Zbigniew Stasik

Nazywam się Zbigniew Stasik. Moim hobby jest znak firmowy zobaczony inaczej (z ang. seen differently). Pasjonuję się również tematem podboju kosmosu uwidocznionym na znaczkach pocztowych. Moje osiągnięcia to: zaprojektowanie kilkunastu serii znaczków pocztowych, kilkunastu medali oraz wykonanie loga Giełdy Papierów Wartościowych (GPW) w 1993 roku oraz American Airlines w 1992 roku. Przez dziesięć lat smakowałem życia za Oceanem, gdzie pracowałem i spełniałem swoje marzenia. Jakie? Dowiecie się o tym śledząc regularnie dwa magazyny: "Kronika emigranta" oraz "Od wzornictwa do znaku czyli jak sprostałem wyzwaniom".


error: Zawartość jest chroniona!!