SPOŁECZEŃSTWONAUKA
SPOŁECZEŃSTWO

Sztuka – zalatany terapeuta we współczesnym świecie

Przeglądając portale społecznościowe każdy z nas może wymienić choć jedną stronę, na której znajduje coś na pograniczu sztuki. Memy rozśmieszają odniesieniami do dzieł malarskich, a filmy z życia wzięte wzruszają, bądź rozgrzewają obserwatorów do długiej i zagorzałej dyskusji.

 

Żyjemy w czasach, w których sztuka stara się wyjść do człowieka

Nie da się ukryć, że do odważnych świat należy, czego przykładem są eksperymenty społeczne Reżysera Życia, który nie boi się postawić na środku chodnika megafon, zapytać warszawiaków „po co żyjemy?”, czy odświeżyć teksty poetyckie we współpracy z dobrze znanymi aktorami. Nawet nie czuje lęku przed realizacją filmu o tym, co by było „gdyby Internet i prąd przestał działać”. Wszystkie te nagrania opierają się na doskonale nam znanych konwencjach filmowych, artystycznej aranżacji i pewnego rodzaju prostym przekazu, który trafi do każdego odbiorcy.

Quizz obrazowy?

Strona, na której można przećwiczyć własną znajomość klasycznej sztuki, jak i współczesnej z przymrużeniem oka, to „Art is a way of survival”.
W wolnej chwili można poznać obrazy znanych dzieł, krótkie filmy dotyczące sztuki, czy też nacieszyć oko nowymi dziełami rozwijającego się nurtu digital art – grafiki wykorzystującej technologię. Każdy może dołączać własne artystyczne znaleziska. W dodatku na stronie twórcy zapewnili klimatyczną muzykę.

 „Uwolnij muzykę!”

Czemu muzyka nie miałaby wyjść do ludzi i zacząć wypełniać ich codzienność? Nie tylko za pośrednictwem radia. Strona „Uwolnij muzykę!” stara się dotrzeć do artystów i pomóc im skontaktować się ze społeczeństwem bardzo bezpośrednio. Takie przypadkowe spotkanie może zwrócić naszą uwagę i przestawić na inne tory.. no, oby nie dosłownie.

https://www.youtube.com/user/uwolnijmuzyke

Sztuka, która jest dla nas odbiorców jak na wyciągnięcie ręki, nie może zatracić swojej pierwotnej funkcji oczyszczania, wywoływania gamy emocji,
a przede wszystkim uczłowieczania. Zapewne zdania odnośnie tego, czy jest to sztuka niskiego lotu, czy sztuka wysoka poróżniłyby migiem szeroką publiczność tzw. globalnej wioski. Jednakże warto jest skończyć swoje internetowe poszukiwania właśnie na materiałach, które potrafią w nas wzbudzić piękno, dobro i doprowadzić do odkrycia prawdy. Natomiast współcześni twórcy, którzy nie tylko tworzą, ale także pomagają sztukę wprowadzać w naszą codzienność, byśmy nie uciekali od trudu jej interpretacji – zasługują na wielkie brawa!

 

Maria Pilanowska

Maria Pilanowska

Kulturoznawca i pedagog społeczny, absolwentka WSKSiM w Toruniu oraz AMW w Gdyni, "społeczniak", poetka, autorka tekstów w dziale kultura na Portalu Centrum, pracuje w Fabryce Kultury w Redzie. Interesuje ją teatr, zwłaszcza świat nowego cyrku i pantomimy, a także nieme kino, filmy: biograficzne, "dreszczowce", dramaty i czarne komedie. Uwielbia rozmawiać z ludźmi, którzy pragną tworzyć. Celem jej działań jest udowodnienie, że choć czasem nieco burzliwy, to jednak mocny związek człowieka z kulturą przyczynia się do rzeczy dobrych, prawdziwych i pięknych.


error: Zawartość jest chroniona!!