KRAJ

#1 CENTRUM POKAZUJE KAMPANIĘ – PARLAMENT’19: PiS

PiS trwałym liderem sondaży. Rząd oferuje: wyższą płacę minimalną,  podwójną Emeryturę + i 500+ na każde dziecko

Trwa kampania do sejmu i senatu, a ostatnie tygodnie to zacięta walka między kilkoma obozami politycznymi. Zwieńczeniem tej walki – wybory 13 października. PiS chce przekonać wyborców głównie kolejnymi rozwiązaniami socjalnymi: podniesienie płacy minimalnej w cztery lata do 4000 zł, zniesienie progu dochodowego w programie „Rodzina 500+”, przekazanie 450 milionów złotych na rozwój miejsc opieki do dzieci do 3 roku życia oraz większy ryczałt dla małych i średnich przedsiębiorców.

Domena publiczna, autor: Prawo i Sprawiedliwość

 

PiS jedną z czołowych partii polskiej sceny politycznej

Prawo i Sprawiedliwość jako partia, działa na scenie politycznej od czerwca 2001 roku. Jej założycielami byli bracia Lech i Jarosław Kaczyńscy. Obecnie prezesem partii jest Jarosław Kaczyński. Założenia ugrupowania odwołują się w głównej mierze do tzw. konserwatyzmu społecznego i narodowego oraz solidaryzmu. Z założenia jest ona partią prawicową. Niekiedy określana jako ugrupowanie eurosceptyczne, a także populistyczne. Od 18 lat z większym lub mniejszym powodzeniem, niekiedy wchodząc w koalicje, partia PiS utrzymuje się na scenie politycznej. Dotychczas z ramienia partii, urząd prezydenta Rzeczpospolitej sprawowało dwie osoby, do 2010 roku Lech Kaczyński, a od 2015 roku Andrzej Duda. Od tego też roku, partia ta sukcesywnie wygrywa kolejne wybory. Stąd też nie tylko zajmują najwyższe stanowiska w państwie, ale również większość w polskim Sejmie.

LECH KACZYŃSKI- PREZYDENT RP 2005-2010
GNU Free Documentation License; autor: Archiwum Kancelarii Prezydenta RP; data: 10.10.2007
ANDRZEJ DUDA – PREZYDENT RP OD 2015
Creative Commons, 06.08.2015, autor: Michał Józefaciuk

Przed wyborami samorządowymi w 2015 roku, Prawo i Sprawiedliwość połączyło swoje siły z innymi, mniejszymi ugrupowaniami tj. Solidarna Polska, a także Polska Razem Jarosława Gowina. Nieformalnie, z list PiS startowała również Prawica Rzeczpospolitej Marka Jurka, która niedługo potem zerwała umowę, tłumacząc decyzję niejakim niewywiązywaniem się Prawa i Sprawiedliwości z ustalonych warunków.

POLSKA RAZEM i SOLIDARNA POLSKA- LOGOTYPY
Creative Commons; autor: Adrian Grycuk; data: 10.09.2014

 

PRAWICA RZECZPOSPOLITEJ MARKA JURKA – LOGOTYP
Creative Commons/Domena publiczna; autor: Prawica Rzeczpospolitej; data: nieznana.

W jesiennych wyborach do Sejmu i Senatu z listy PiS – Zjednoczonej Prawicy w ramach porozumienia wystartują członkowie takich ugrupowań jak: Polska Razem/Porozumienie, Solidarna Polska, a także Partia Republikańska. Warto dodać, że w lipcu 2019 roku do PiS wstąpiło trzech posłów, którzy opuścili klub Kukiz’15.

Kampania wyborcza

Zgodnie ze strategią jaką obrało Prawo i Sprawiedliwość wraz z Zjednoczoną Prawicą, pomimo oficjalnie rozpoczętej kampanii już na początku września, ugrupowanie to zwlekało z przedstawieniem programu wyborczego. O wspomnianej strategii Jarosław Kaczyński wspominał już w czerwcu, a jej ustalenia i poszczególne kwestie związane z programem wyborczym zostały szeroko omówione na lipcowym Kongresie w Katowicach. Wtedy też, pomimo trwających wakacji PiS rozpoczął swoją kampanię. Kongres Programowy, który odbył się na początku lipca w Międzynarodowym Centrum Kongresowym miał otworzyć przygotowania do zbliżających się jesiennych wyborów. W trakcie Kongresu zapowiedziano również prezentację programu wyborczego na początek kampanii, we wrześniu. Jak wówczas powiedział Michał Dworczyk, szef KPRM, PiS i Zjednoczona Prawica pracuje nad poszczególnymi punktami, które mają jedynie uzupełnić obecny program. Jednocześnie zapowiedział, że nie będą to radykalne zmiany. W trakcie spotkania, w sprawach kluczowych zabrali głos najważniejsi przedstawiciele ugrupowań porozumienia – między innymi, prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, szef Solidarnej Polski – Zbigniew Ziobro, a także Jarosław Gowin z Porozumienia.

MICHAŁ DWORCZYK- SZEF KPRM Mateusza Morawieckiego
Creative Commons; autor: Adrian Grycuk; data: 12.04.2016

Niedługo później, bo już w połowie lipca, nieoficjalnie podano również osoby, które będą prezentowały poszczególne regiony w najbliższych wyborach. Pod koniec lipca w większości okręgów listy PiS były już skompletowane. Do oficjalnej wiadomości podano dopiero po ogłoszeniu daty wyborów do Sejmu i Senatu.

Zasadniczym elementem kampanii wyborczej PiS przed jesiennymi wyborami są tzw. „cysterny wstydu”, które jeżdżąc po całym kraju mają Polakom przypomnieć czasy rządów PO-PSL (chodzi tutaj np. o wyłudzenie VAT).

– Konwój cystern ma uświadomić Polakom, jak bardzo dziurawy był system finansów publicznych, gdy za niego odpowiadali politycy PO i PSL – mówił na konferencji prasowej szef sztabu PiS Joachim Brudziński.

Program wyborczy PiS

Program wyborczy Prawa i Sprawiedliwości został zaprezentowany w Lublinie, w sobotę 7 września. W trakcie przemówienia prezes partii, Jarosław Kaczyński podkreślił, że program PiS jest przede wszystkim ukierunkowany na człowieka, obywatela wyrażając troskę
o poszanowanie w duchu wolności i godności. Jego postulaty, zdaniem Kaczyńskiego, wdrożone w życie, mają sprawić, że Polakom będzie się żyło lepiej. Dlatego też głównym założeniem Prawa i Sprawiedliwości również i w tych wyborach są programy społeczne, przede wszystkim dla rodzin, ale także dla seniorów.  

„500 + na każde dziecko”

Zgodnie z obietnicami od lipca b.r. rozszerzono tzw. program „Rodzina 500+”. Oznacza to, że od tego momentu świadczenia przysługują na każde dziecko w rodzinie, niezależnie od dochodów. Ponadto, rząd zapowiedział, że jeszcze
w tym roku przekaże aż 450 mln złotych na rozwój miejsc opieki nad dziećmi do lat 3. Dzięki czemu młode mamy będą mogły szybko powrócić do pracy. PiS zamierza również docenić matki, które poświęciły się wychowaniu minimum czwórki dzieci, wypłacając im świadczenia w wysokości 1100 złotych brutto, co jednocześnie gwarantuje im świadczenia emerytalne.

Wyższe emerytury i dwie „trzynastki” w 2020 roku

Jeśli chodzi natomiast o seniorów, PiS zapowiedział jeszcze w tym roku podwyżkę emerytur. Na program „Emerytury +” przeznaczono 10,8 mld złotych. Zgodnie z zapowiedziami, dwie tzw. „trzynastki” w przyszłym roku otrzyma cześć emerytów.

Kaczyński obiecuje: 89,9 mld złotych na: podwyżki dla lekarzy i pielęgniarek oraz rozbudowa sieci szpitali

PiS w swoim programie postuluje również zwiększenie wydatków na ochronę zdrowia, w tym również podwyżki dla lekarzy i pielęgniarek, a także rozbudowę sieci szpitali.  Na wzrost nakładów na koszty świadczeń opieki zdrowotnej na bieżący rok przewidziano 89,9 mld złotych.

Poszerzanie infrastruktury za pieniądze z uszczelnienia VAT

Kwestie gospodarcze zajmują trzecie miejsce w realizacji obietnic wyborczych. Tutaj przywołują sprawę uszczelnienia luki VAT, dzięki której do budżetu państwa trafią dodatkowe miliardy złotych, a także zmniejszy się dług publiczny. Jak zapowiada PiS, pieniądze te przeznaczy przede wszystkim na nowe drogi, szkoły czy szpitale.

Co dla przedsiębiorców? Niewiele, bo tylko skokowo większy ryczałt dla małych i średnich

Partia rządząca zwraca się również ku przedsiębiorcom wychodząc naprzeciw problemom wywodzącym się
z prowadzenia biznesu. Do tej pory zaproponowano m.in. tzw. ulgi na start, z której jak podaje PiS korzysta aż 74 procent uprawnionych do niej przedsiębiorców.  Premier Morawiecki zapowiedział również skokowe podniesienie ryczałtu dla małych i średnich przedsiębiorstw z 250 tys. euro o 1 mln euro, a w przyszłości do 2 mln euro.

PiS dla pracowników: płaca minimalna na poziomie 4000 zł brutto za 4 lata

Jeśli chodzi jednak o pracowników, jak zapowiedział prezes Kaczyński, płaca minimalna za rok ma wynieść 3000 złotych brutto, a na koniec 2023 roku aż 4000 złotych. Tutaj, wyraził również nadzieję, że większość Polaków powróci z emigracji. Program podniesienia płac minimalnych, zdaniem Kaczyńskiego ma wiązać się także z obniżeniem bezrobocia oraz stworzeniem odpowiedniego rynku pracy dla pracownika. Warto tutaj również dodać, że sam ZUS zdaniem Morawieckiego, ma być liczony od dochodów.

Kalendarium wyborcze PiS

5-7 lipca – Kongres Programowy PiS w Katowicach (rozpoczęcie kampanii wyborczej przez Prawo i Sprawiedliwość);

19 sierpnia – Spotkanie we Wrocławiu (prezentacja hasła wyborczego „Dobry czas dla Polski”);

24 sierpnia – Konwencja regionalna Toruń i Bydgoszcz;

26 sierpnia – Konwencja Okręgowa w Sieradzu (podczas spotkania podjęto kwestie budżetowe na rok 2020 oraz przedstawiono listę kandydatów z okręgu nr 11);

5 września – Konwencja regionalna w Białymstoku;

7 września – Konwencja w Lublinie (przestawiono nowe założenia programowe na najbliższe lata);

14 września – Ogólnopolska konwencja PiS w Łodzi (podjęcie kwestii wartości rodziny oraz państwa, które ma stać na straży jej bezpieczeństwa);

18 września – Konwencja w Radomiu (podsumowanie dotychczasowej pracy rządu oraz zapowiedź wprowadzenia nowego podziału administracyjnego Polski z wydzieleniem
z Mazowsza Warszawy);

19 września – Konwencja w Bydgoszczy i Włocławku;

W programie kampanii wyborczej podane zostały również najbliższe spotkania w takich miejscach Polski jak:

21 września – Katowice i Wadowice;

22 września – Kraków, Nowy Sącz oraz Tarnów.

 

Wypowiedzi polityków PiS podczas kampanii wyborczej

Podczas Konwencji Programowej PiS w Katowicach na początku lipca, prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział przede wszystkim obronę wartości chrześcijańskich, a także wolności polskiego narodu. Wyraził również nadzieję na zwycięstwo w najbliższych wyborach.

– Nasze zwycięstwo jest prawdopodobne, ale nie jest pewne. Chcemy jednak, żeby Polacy za cztery lata powiedzieli, że jesteśmy wiarygodni. Trzeba jednak myśleć o dłuższym czasie. Nie tylko o tej perspektywie czteroletniej – powiedział wówczas Jarosław Kaczyński.

JAROSŁAW KACZYŃSKI jako premier, 2007 rok
GNU Free Public Documentation Licence; autor: Archiwum Kancelarii Prezydenta RP; data: 05.11.2007; autor: Archiwum Kancelarii Prezydenta RP

Kwestię podniesienia płacy minimalnej skomentował Jarosław Gowin, twierdząc, że program ten będzie sporym wyzwaniem jednocześnie zauważając, że nie uderzy on w przedsiębiorców.

– Dzięki podniesieniu minimalnego wynagrodzenia ustabilizujemy sytuację około miliona pracowników ukraińskich – powiedział Jarosław Gowin dodając jednocześnie, że – Jeżeli chcemy, żeby oni tutaj pozostali, żeby tutaj zakładali swoje rodziny, żeby nie tylko pracowali, ale płacili podatki, to na pewno musimy zrobić jakiś ruch, żeby te wynagrodzenia dla pracowników ukraińskich były wyższe

JAROSŁAW GOWIN
Domena publiczna; autor: Kancelaria Premiera; data: 28.08.2017

Podczas jednego ze spotkań kampanijnych w kraju, premier zaapelował do Polaków, aby nie wierzyli w kłamstwa, które przekazują niektóre media.

Czytajcie na opak te ich kłamstwa, które rzucają. (…) Jak oni piszą, że finanse publiczne będą bankrutować, to – wierzcie mi – oznacza, że są w najlepszej formie w ciągu ostatnich 30 lat. Jak mówią, że nie ma demokracji, to oznacza, że demokracja jest w rozkwicie, bo kartka wyborcza w końcu zyskała swoje znaczenie, w końcu los ludzi jest w ręku waszym – ludzi, którzy grają
w środku pola – 
powiedział Mateusz Morawiecki.

 

premier Polski – Mateusz Morawiecki
Creative Commons; autor: Bank BZ WBK; data: 15.04.2017,

 

 

Katarzyna Ochał, rp.pl, dziennikzachodni.pl, wnp.pl, polsatnwes.pl., wyborcza.pl, pis.org.pl, echodnia.eu, wiadomosci.wp.pl, gazetaprawna.pl.

 

Katarzyna Ochał

Absolwentka Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Interesuję się polityką, najnowszą historią, a także szeroko pojętą kulturą.


error: Zawartość jest chroniona!!