#4: CENTRUM POKAZUJE KAMPANIĘ- PARLAMENT’19: PSL-KOALICJA POLSKA
Polskie Stronnictwo Ludowe i.. Kukiz’15 oraz Unia Europejskich Demokratów
PSL- Koalicja Polska to centrowa opozycyjna propozycja na wybory. Drugi człon w postaci „Koalicji Polskiej” tworzą dwa ugrupowania: centroprawicowy antysystemowy ruch Kukiz’15 oraz centrolewicowa Unia Europejskich Demokratów. Sam PSL Partia ta jest najstarszym ugrupowaniem, które wchodząc w poszczególne koalicje z innymi partiami utrzymuje pozycję w polskim Sejmie stanowiąc czwartą siłę w polskiej polityce. Wśród naczelnych postulatów Komitetu Wyborczy Polskiego Stronnictwa Ludowego znajdują się przede wszystkim kwestie dotyczące gospodarki, ekonomii, zdrowia, a także zagadnień moralnych.
PSL + centrolewica i centrolewica
PSL- centrowa, chadecka, polska partia agrarna. Dłuższy opis historii i charakterystyka tego ugrupowania – w wątku niżej (“Historia PSL”). Od 2015 roku prezesem PSL jest Władysław Kosiniak-Kamysz.
KUKIZ’15- antysystemowy, proobywatelski. wolnorynkowy ruch społeczno-polityczny o profilu centroprawicowym, założony w lipcu 2015 roku na fali dobrego wyniku w wyborach prezydenckich Pawła Kukiza (3.miejsce).
UNIA EUROPEJSKICH DEMOKRATÓW (UED)- centrowa, centrolewicowa, euroentuzjastyczna partia powstała jesienią 2016 roku przez połączenie Partii Demokratycznej (Elżbiety Bińczyciej) z grupą (kołem poselskim Europejscy Demokraci) posłów wykluczonych z Platformy Obywatelskiej oraz tych, którzy z niej odeszli: Stefana Huskowskiego, Michała Kamińskiego, Jacka Protasiewicza i Stefana Niesiołowskiego.
Historia PSL
Historia Polskiego Stronnictwa Ludowego sięga aż wieku XIX i jest związana z działalnością Stronnictwa Ludowego założonego w 1895 roku w Rzeszowie przez kilku niezależnych chłopów. Ugrupowanie to kształtowało się przez lata zmieniając nazwy, skupiając w sobie przede wszystkim ideę centryczną, związaną z agraryzmem oraz demokracją. Jednakże początek istniejącej dziś partii PSL przypisujemy powstaniu 5 maja 1990 roku partii PSL „Odrodzenie”, która była połączeniem wcześniej istniejących już ZSL oraz wilanowskie PSL. Na czele ugrupowania stanął Waldemar Pawlak, późniejszy premier Polski. Jesienią 1991 roku w pierwszych wolnych wyborach do parlamentu komitet wyborczy „PSL Sojusz Programowy” zdobył aż 48 mandatów poselskich, a premierem rządu Waldemar Pawlak. Przed następnymi wyborami w 1993 roku, PSL weszło w koalicję z SLD otrzymując aż 132 mandaty poselskie i 36 senatorskie. Rok później, partia PSL w wyborach samorządowych ów partia zdobyła około 10 0000 mandatów oraz zajęła większość stanowisk marszałków województw. W kolejnych wyborach SLD stanęło w opozycji do PSL zmierzając do zawarcia porozumienia z ugrupowaniami prawicowymi. Przez kolejne kadencje Polskie Stronnictwo Ludowe wchodząc w poszczególne koalicje z ugrupowaniami czy to z prawej czy to z lewej z sukcesem zdobywało mandaty poselskie i senatorskie, a także zajmowała wysokie stanowiska w polskim rządzie. Partia ta wystawiała niejednokrotnie swoich kandydatów również w wyborach prezydenckich. Po raz pierwszy słaby wynik wyborczy PSL uzyskało w wyborach do parlamentu w 2015 roku, kiedy to uzyskali 5,13 % głosów do Sejmu, co dało tylko 16 mandatów. W tym też czasie PSL stanęło w opozycji do PiS, Polski Razem oraz Solidarnej Polski. Na krótki czas partia ta związała się z Komitetem Obrony Demokracji. W 2018 roku powołano Klub Poselski Polskiego Stronnictwa Ludowego – Unii Europejskich Demokratów, w którego skład weszli członkowie PSL oraz UED. W wyborach samorządowych w 2018 roku zdobyli aż 70 mandatów poselskich, co dało im trzeci wynik w skali kraju. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, w lutym 2019 roku Rada Naczelna PSL zdecydowała o dołączeniu do tzw. Koalicji Europejskiej, w skład której wchodziło PO, Nowoczesna, SLD oraz Zieloni. W wyborach tych PSL zdobyła 3 mandaty na 22 przypadające KO. W czerwcu tego samego roku podjęto rozmowy dotyczące jesiennych wyborów oraz stworzenia centrowo-chadeckiej Koalicji Polskiej. W lipcu do klubu PSL-UED dołączyło dwóch posłów z PO oraz niezrzeszonego posła Nowoczesnej. W sierpniu podpisano porozumienie z Kukiz’15 co wywołało wiele komentarzy zarówno z prawej jak i lewej strony. Z list Komitetu Wyborczego PSL inaczej Koalicja Polska startują również kandydaci takich ugrupowań jak UED, Ślonzoki Razem, SD oraz Polska Nas Potrzebuje. Liderem komitetu PSL jest Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes partii PSL.
Program wyborczy Komitetu Wyborczego Polskiego Stronnictwa Ludowego
Program wyborczy Komitetu Wyborczego PSL skupia postulaty związane z trzema pakietami; obywatelskim, gospodarczym oraz antykorupcyjnym. Są one wynikiem podpisania na początku sierpnia porozumienia o współpracy PSL i Kukiz’15. Poszczególne punkty programu zaprezentowali liderzy podczas Konwencji Programowej PSL w Sandomierzu, która odbyła się 7 września. Podczas spotkania przedstawiono również poszczególnych kandydatów okręgu świętokrzyskiego.
Zmiana ordynacji wyborczej: z proporcjonalnej na mieszaną oraz e-voting i dzień referendalny
Paweł Kukiz, lider ruchu Kukiz’15 podpisując porozumienie z Polskim Stronnictwem Ludowym oparł swoją współpracę o wymienione wcześniej pakiety. Zgodnie z pierwszym, ugrupowanie to będzie dążyć do zmiany ordynacji na mieszaną, tak aby przynajmniej połowa kandydatów była wybierana w jednomandatowych okręgach wyborczych. Poza tym, Kukiz chce wprowadzić głosowanie za pomocą Internetu, a także tzw. e-konsultacje wszystkich procedowanych ustaw. Ugrupowanie to postuluje również ustanowienie raz w roku dnia referendalnego na szczeblu lokalnym, ale też krajowym.
Oddolny wybór ważnych instytucji państwowych
Dodatkowo proponują wybór Rzecznika Praw Obywatelskich, Prokuratora Generalnego, Krajowej Rady Sądownictwa oraz sędziów pokoju w wyborach powszechnych.
Umiarkowanie wolnorynkowe propozycje gospodarcze: dobrowolność ZUS, zerowy podatek dla emerytów
Zgodnie z zapowiedziami, pakiet gospodarczy skupia się wokół wprowadzenia dobrowolności w płaceniu składek ZUS, a także zwolnienie seniorów z obowiązkowego płacenia podatku dochodowego od emerytur i rent.
Pakiet antykorupcyjny
Jeśli chodzi natomiast o pakiet antykorupcyjny to jest to zamiar wprowadzenia w życie autorskiej ustawy Pawła Kukiza, która ma na celu zwiększenie jawności życia osób związanych z polityką, a także umożliwi sprawną eliminację polityków skazanych za korupcję.
Zgodnie z zapowiedziami lidera Polskiego Stronnictwa Ludowego, program wyborczy PSL ma na celu poprawę życia polskich obywateli. Władysław Kosiniak-Kamysz nie tylko zapowiedział zmiany w ZUS i podatkach, ale również obiecał wsparcie finansowe dla rolników. Liderzy ugrupowania, w trosce o zdrowie obywateli, apelują o zawiązanie ponadpartyjnego, ponad politycznego paktu na rzecz służby zdrowia.
W obronie chrześcijańskich i tradycyjnych wartości
Liderzy zapowiadają również obronę wartości tradycji również tradycji chrześcijańskich przekazywanych z pokolenia na pokolenie.
Kalendarium wyborcze Komitetu Wyborczego Polskiego Stronnictwa Ludowego
8 sierpnia – zawarcie porozumienia między Polskim Stronnictwem Ludowym a Kukiz’15 (trzy pakiety programowe);
17 sierpnia – Konwencja Krajowa w Płocku (prezentacja liderów poszczególnych list);
7 września – Konwencja Programowa Komitetu Wyborczego PSL w Sandomierzu (prezentacja programu);
6 października – Konwencja Wyborcza PSL w Radomiu (najważniejsze postulaty programu: rolnicy i przedsiębiorcy).
Wypowiedzi liderów PSL Koalicja Polska
Swoją decyzję odnośnie wspólnego startu z PSL skomentował Paweł Kukiz na konferencji prasowej po spotkaniu, na którym podpisano porozumienie.
– Ja pani powiem szczerze. Daję najświętsze słowo honoru, że gdybym miał taką możliwość i nie musiał w tym Mordorze uczestniczyć, to ja bym Panu Bogu dziękował. Natomiast sytuacja jest taka, że jeżeli mam postulaty i przysięgałem ludziom, że ja zrobię wszystko, by te postulaty zrealizować, więc ja niestety, ubolewam nad tym, muszę być w środku. Naprawdę mówię to z wielkim ogromnym bólem, muszę tu być, by dopilnować tego, by obywatele odzyskali państwo – powiedział wówczas Kukiz.
Podczas konwencji wyborczych PSL, które miały miejsce w różnych miejscach naszego kraju, niejednokrotnie wypowiadał się lider PSL, prezes Władysław Kosiniak Kamysz
– Z dumą przychodzimy we wspólnocie uświęconej tradycji ruchu ludowego, reprezentowanej przez te zielone historyczne sztandary. Wierni naszej tradycji. Wierni hasłom: +Żywią i Bronią+, +Bóg, Honor, Ojczyzna+. Idziemy dziś do kolejnych wyborów, do kolejnej bitwy o lepszą Polskę – powiedział Kosiniak-Kamysz podczas Konwencji w Płocku.
– Można powiedzieć, że poszliśmy w tych wyborach pod prąd, pod prąd do gór, bo z prądem płyną śmiecie, a my nie z prądem popłyniemy, tylko pójdziemy i będziemy zdobywać szczyty i zwyciężymy. To jest nasze zobowiązanie – mówił na konwencji w Radomiu.
Katarzyna Ochał, wnp.pl, wiadomosci.dziennik.pl, tvp.info, echodnia.eu, fakty.interia.pl, psl.pl