PULS WYDARZEŃ

Politycy chcą wyższych kar dla pedofilii. Po wyborach.

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro powołał komisję do sprawdzenia zeznać ofiar pedofilii w oparciu o dokument filmowy T. Sekielskiego: „Tylko nie mów nikomu”. Zaostrzenie kar dla pedofilii po wyborach zapowiedzieli również prezesi partii opozycyjnych Jarosław Kaczyński i Grzegorz Schetyna. Kościół zareagował na pedofilię wśród księży.

Komisja złożona z zespołu prokuratorów ma za zadanie przeprowadzić analizę zeznań ofiar pedofilii, które wypowiadają się w dokumencie Tomasza Sekielskiego. Film, który pojawił się w sobotę na kanale youtube, pokazuje problem molestowania i wykorzystywania dzieci przez księży. Ukazane są zeznania już dorosłych ofiar, ich konfrontacje z oprawcami oraz wypowiedzi księży-pedofili.

W zaistniałej sytuacji wypowiadają się liczni politycy. Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki na falach radiowej Jedynki stwierdził, że obecne kary za pedofilię są za niskie. „W tej chwili za przestępstwo związane z pedofilią od 2 lat do 12 lat pozbawienia wolności. W naszej ocenie są to kary zdecydowanie za niskie , jeśli chodzi o charakter tego przestępstwa. (…) Okazuje się, że 54,9 procent przypadków to są kary w zawieszeniu” – mówi wiceminister. Ponadto część przestępstw ukazanych w filmie jest już w świetle polskiego prawa przedawniona, dwa jednak już wcześniej odbyły swój proces sądowy.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział zmiany po wyborach w kodeksie karnym dotyczące przestępstwa obcowania z dziećmi. Dotyczy to przede wszystkim zwiększenia wymiaru kary dla przestępców, ale również podwyższenia progu wiekowego, do którego wszelkiego rodzaju kontakty seksualne będą karane. Według Kaczyńskiego najbardziej surowo mają być traktowani ci, którym w różny sposób została powierzona opieka nad dziećmi, m.in. w pracy. „Kara musi być wobec wszystkich, musi być żelazny rygor” – tłumaczy prezes PiS na konwencji  regionalnej ugrupowania w Szczecinie– „Granica odpowiedzialności karnej jest w Polsce – jeśli chodzi o wiek ofiary, zarysowana bardzo nisko – 15 lat. Ona będzie podwyższona, bo to konieczne” – dodaje.

Zmiany po wyborach dotyczące karania za pedofilię zapowiedział również szef PO Grzegorz Schetyna. „Uważamy, że trzeba bardzo wyraźnie zlikwidować przedawnienie, jeśli chodzi o przestępstwa i zbrodnie pedofilskie, trzeba wprowadzić bezwzględny zakaz pracy z dziećmi i młodzieżą dla osób skazanych i wreszcie chcemy zaproponować zespół specjalnych prokuratorów, który będzie mógł powoływać Rzecznik Praw Dziecka, którzy będą dedykowani do prowadzenia tych spraw” – przedstawia prezes PO na konferencji prasowej 13 maja we Wrocławiu.

O filmie i przedstawionych zdarzeniach wypowiedziały się również głowy polskiego Kościoła. „Jestem głęboko poruszony tym, co zobaczyłem w filmie pana Tomasza Sekielskiego. Przepraszam za każdą ranę zadaną przez ludzi Kościoła” – pisze w oświadczeniu abp Wojciech Polak, prymas Polski. Abp Stanisław Gądecki podziękował za film i wyraził nadzieję na bardziej surowe traktowanie wobec przestępców na nieletnich.

Według raportu Komisji Episkopatu Polski przedstawionego po zebraniu plenarnym w ubiegłym miesiącu od 1990 roku do 2018 roku zostały zgłoszone 382 przypadki wykorzystywania seksualnego nieletnich w Kościele.

 

Anna Oflus pap.pl, rp.pl, radiomaryja.pl, wiadomości.radiozet.pl, newsweek.pl, YT: „Tylko nie mów nikomu” (https://www.youtube.com/watch?v=BrUvQ3W3nV4&t=3493s).

Anna Oflus

Jestem absolwentką studiów dziennikarskich na WSKSiM w Toruniu i pedagogicznych na PWT we Wrocławiu. Na co dzień pracuję i mieszkam we Wrocławiu. Pisanie artykułów dziennikarskich to moje hobby. Poza tym interesuję się muzyką (gram na instrumentach), historią Polski i świata oraz terroryzmem; uwielbiam czytać książki, oglądać filmy, uprawiać sport (głównie taniec). Sporo podróżuję po Polsce.


error: Zawartość jest chroniona!!