Zmiany na stanowisku Marszałka Sejmu z aferą w tle
Podczas Prezydium Sejmu, które odbyło się w drugi piątek sierpnia, dotychczasowy Marszałek Sejmu, Marek Kuchciński podał się do dymisji. Powodem takiej decyzji, jak zaznaczył były „oczekiwania społeczne” zaznaczając przy tym, że w jego mniemaniu prawo nie zostało przez niego naruszone.
– Ponieważ jednak opinia publiczna negatywnie ocenia moje postępowanie uznałem, że nie będę mógł dłużej pełnić tej funkcji – skomentował swoją decyzję o dymisji Kuchciński podczas konferencji prasowej w przededniu rezygnacji z funkcji Marszałka Sejmu.
– Pan marszałek nie złamał prawa. Nie złamał istniejących w tej dziedzinie obyczajów. Skoro państwo najwyraźniej macie inne zdanie, to w związku z tym mogę powiedzieć, iż decyzja pana marszałka jest dowodem postawy, która jest związana z naszym hasłem „Słuchać Polaków. Służyć Polsce” – powiedział Jarosław Kaczyński odniósłszy się do rezygnacji Kuchcińskiego.
Tutaj należy przypomnieć, że sprawa dotyczy ujawnienia pod koniec lipca afery lotniczej z udziałem polityków PiS, w tym również Marka Kuchcińskiego. Zgodnie z informacjami jakie podały media, ówczesny Marszałek Sejmu miał latać rządowymi samolotami z rodziną. Jako zadośćuczynienie, Kuchciński wpłacił na cele dobroczynne 15 tys. złotych. Miała to być rekompensata za 23 loty samolotem służbowym, na pokładzie, którego znalazła się również rodzina Marszałka.
Sam Kuchciński zdementował część informacji, uściślając, że razem z nim latała tylko żona za co również zdeklarował wpłacić 28 tys. złotych na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych. Dodał również, że tak duża liczba lotów została podyktowana formą pracy jaką obrał na początku kadencji. Jak zaznacza, jego miejsce pracy nie ogranicza się jedynie do Warszawy, ale również innych miejsc w kraju i zagranicą.
Sprawą zajęła się prokuratura, która ma zbadać, czy doszło do faktycznych nadużyć ze strony polityków PiS. Jak zapowiedział rząd, ustanowiona zostanie również ustawa, która będzie wyszczególniała kto może latać rządowym samolotem.
Kobieta na stanowisku Marszałka Sejmu
Nowym Marszałkiem Sejmu po uzyskaniu bezwzględnej większości głosów została dotychczasowa szefowa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Elżbieta Witek. Jej kontrkandydatkami były Małgorzata Kidawa-Błońska z ramienia PO oraz poseł Urszula Pastawska z PSL. Na stanowisku szefa MSWiA nową Marszałek Sejmu zastąpił dotychczasowy koordynator ds. służb specjalnych Mariusz Kamiński.
– Z wieloma z państwem znamy się od kilkunastu lat. Myślę, że nie zdarzyła się sytuacja, że bylibyśmy na siebie źli, że bylibyśmy do siebie wrogo nastawieni. Jest mi bardzo przykro, bo ta dzisiejsza debata pokazała, że w ostatnich latach wydarzyło się coś bardzo złego w nas wszystkich. Zostało nam niewiele czasu do zakończenia tej kadencji Sejmu. Myślę, że nie można mi odmówić ani patriotyzmu, ani kwalifikacji moralnych – powiedziała tuż po wyborach Elżbieta Witek. (źródło: polsatnwest.pl) Jednocześnie zaapelowała do swoich kolegów o wzajemne poszanowanie pomimo różniących ich poglądów. Zapewniła również o szacunku jakim darzy każdego ze swoich współpracowników, a także zdeklarowała, że powierzoną jej służbę jak dotychczas chce wypełniać rzetelnie i z pokorą.
Elżbieta Witek zasiada w Sejmie od 2005 roku, kiedy to z ramienia PiS otrzymała mandat. Pełni funkcję przewodniczącej sejmowej Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych. Niegdyś przewodniczyła Komisji Etyki Poselskiej. Od listopada 2015 roku pełniła funkcję ministra w rządzie Beaty Szydło. W latach 2015-2017 obejmowała stanowisko szefa gabinetu politycznego premiera, a także rzecznika prasowego Rady Ministrów (do 2016 roku. Z wykształcenia jest historykiem. Wcześniej pracowała jako nauczyciel.
Komentarze dotyczące wyboru nowej Marszałek Sejmu
Jeszcze przed ostateczną decyzją o wyborze Elżbiety Witek na Marszałka Sejmu, podczas debaty nad kandydatami, swoją opinię na temat wyboru szefowej MSWiA wygłosiła posłanka z ramienia PiS Lidia Burzyńska. Jak podkreśliła, Elżbieta Witek jest kompetentną osobą do objęcia tak ważnego stanowiska.
– Bogate doświadczenie zawodowe i parlamentarne oraz wybitne zdolności organizacyjne dowodzą, że Elżbieta Witek jest dobrym kandydatem na funkcję marszałka Sejmu – powiedziała Burzyńska. (źródło: polsatnwest.pl)
“Marszałek Elżbieta Witek próbuje nowego otwarcia, przynajmniej komunikacyjnie: Zrobię wszystko, by wszyscy byli traktowani równo na tej sali” – skomentował na swoim profilu na Twitterze, dziennikarz Michał Kolanko.
Swoje zdanie na Twitterze wyraziła również posłanka opozycji Joanna Scheuring-Wielgus, punktując zadania jakie dla nowej Marszałek Sejmu.

Kasia Ochał, tvp.info, polskieradio.pl, wprost.pl, polsatnews.pl, gazetaprawna.pl. niezalezna.pl, twitter.com