Niech zstąpi Duch Twój – 40. rocznica wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową
„Niech zstąpi Duch Twój, Niech zstąpi Duch Twój, i odnowi oblicze ziemi, Tej Ziemi”. Te słowa zostały wypowiedziane przez Jana Pawła II w trakcie Jego podróży apostolskiej do Polski 2 czerwca 1979 roku. Od tego czasu minęły prawie czterdzieści lat. Papież wypowiedział te jakże znamienne słowa na koniec homilii. Czterdzieści lat minęło 16 października 2018 roku od zaprzysiężenie kardynała Karola Wojtyłę na Głowę Stolicy Apostolskiej.

Autor” Ceremoniale Romanum, data: 21.04.2012
16 października 1978 roku o godz. 18nad Kaplicą Sykstyńska pojawia się biały dym, a chwile po tym zjawia się kard. Pericle Felici i wypowiada jakże ważne słowa w kontekście Polski, Polaków i Polek. „Habemus Papam”. Tego dnia papieżem po raz pierwszy w historii zostaje Karol Wojtyła. Przybrał imię Jan Paweł II. Oficjalnie Jego jakże wspaniały pontyfikat zostaje rozpoczęty cztery dni później, gdzie padają kolejne bardzo istotne słowa, które towarzyszą Jemu do końca jego życia „Nie lękajcie się, Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”. Powstało już wiele tekstów, publikacji naukowych o tym, czego dokonał i jak wyglądał pontyfikat świętego już Jana Pawła II. Nie da się nagle stworzyć czegoś odkrywczego, ponieważ przez cały okres urzędowania w Stolicy Apostolskiej i po śmierci zostały wypowiedziane, napisane wszelkie najciekawsze, najtrafniejsze frazy. W trakcie swojej 27- letniej posługi przewodniczył ponad tysiącu audiencji mających status oficjalnych. Ponadto odbył aż 104 pielgrzymki zagraniczne (niektóre źródła podają 102, ostatnia 104 była do Francji), 140 pielgrzymek w samych w Włoszech. Jak podają źródła, łącznie poza Włochami, Św. Jan Paweł II spędził 7% całego pontyfikatu Napisał 14 encyklik, 12 adhortacji apostolskich, 11 konstytucji apostolskich, 41 listów apostolskich i 25 listów “motu proprio“. W trakcie swojej posługi apostolskiej kanonizował blisko 500 osób, beatyfikował 1320 sług Bożych. Polska jest krajem, który papież odwiedzał najczęściej – dziewięć razy. To pokazuje jak wiele znaczył dla niego nasz kraj i to, że zawsze miał Polskę blisko sercu. Siedem razy odwiedził USA i Francję, Meksyk i Hiszpanię – po 5 razy. W czasie podróży zagranicznych Jan Paweł II wygłosił ponad 2400 przemówień.
Wielką spuściznę pozostawił nam, katolikom na ziemi. Począwszy od Światowych Dni Młodzieży, skupiających młodzież z całego świata od Europy po Oceanię. Modlitwa, spotkanie i poznanie innych członków Kościoła Katolickiego, wspólne pielęgnowanie wiary. Geneza tych spotkań sięga aż roku 1984, gdzie w Rzymie był obchodzony Międzynarodowy Jubileusz Młodych. Po wspólny dialog z innymi religiami. To On jako pierwszy papież wszedł do synagogi (1986 r.), nawiedził katedrę anglikańską w Canterbury (1982), czy przekroczył mur kościoła protestanckiego (1983 roku). W 2001 r. jako pierwszy zwierzchnik KK wszedł do meczetu.
Jan Paweł II jest trzecim na liście papieży o najdłuższym pontyfikacie. Papież Polak, który stał się ikoną naszego kraju. Pozwolił nam Polakom uwierzyć w to, że inni będą patrzeć i patrzyli na nas zupełnie inaczej dzięki osobie Świętego Jana Pawła II. Wspaniała postać, Jego słowa do dziś powtarzane przez wielkie osobistości, na stałe wpisały się do historii.
Piotr Chmielewski