SPOŁECZEŃSTWO

STARCIE CYWILIZACJI #1: Starcie dwóch obcych cywilizacji – ogląd ogólny

Każdy z nas dostrzega to, co dzieje się wokół nas. Widzi różnice między krajami zachodnimi, z półwyspu arabskiego czy państwami Europy środkowo-wschodniej. To nic innego jak starcie cywilizacji. Kwestią jest to, ile ofiar to starcie przyniesie. Już nie chodzi o dosłownie ofiary śmiertelnej, a ile osób postanowi otworzyć się na bardziej „postępową cywilizację”. A co za tym idzie cywilizacja łacińska została poddana nie lada próbie, tak samo jak demokracja, o którą tak walczą… zwolennicy cywilizacji zachodniej.

Każdy z nas dostrzega to, co dzieje się wokół nas. Widzi różnice między krajami zachodnimi, z półwyspu arabskiego czy państwami Europy środkowo-wschodniej. To nic innego jak starcie cywilizacji. Kwestią jest to, ile ofiar to starcie przyniesie. Już nie chodzi o dosłownie ofiary śmiertelnej, a ile osób postanowi otworzyć się na bardziej „postępową cywilizację”. A co za tym idzie cywilizacja łacińska została poddana nie lada próbie

Profesor Bogusław Wolniewicz trafnie porównał napływ obcej cywilizacji, która stara się na wszelkie sposoby wyprzeć cywilizacje łacińską:

 

„Demokracja w Europie jest ciężko zagrożona. Zagrożona jest z dwóch stron, wzięta w takie kleszcze jak dziadek do orzechów, a ona w środku trzeszczy. Z jednej strony naciska lewactwo, które opanowało władze Unii Europejskiej i dąży do zniszczenia w niej demokracji, a z drugiej strony naciska inwazja obcej cywilizacji. Całkowicie obcej wszelkim tradycjom demokratycznym” [kwiecień 2016, Studio Polska w tvp info]

 

Polski historyk i historiozof Feliks Konieczny postawił śmiała tezę, iż Polska ma pewną cywilizacyjną  misję do wykonania względem innych krajów europejskich. Historyk wielokrotnie wspominał o istotnej roli Kościoła względem w kształtowaniu Polski i polskiego społeczeństwa, śmiało twierdząc, że „Polska będzie katolicka, albo jej nie będzie”. To odważna teza, która szczególnie w dzisiejszych czasach spotyka się z falą krytyki środowisk lewicowych. Próba oderwania kościoła przez obce cywilizacje od państwa jest jednym z pierwszych działań, które należy wcielić w życie. Albo nie zdaję sobie sprawy, albo kompletnie ignorują fakt, że w każdej kulturze i cywilizacji odnajdziemy zjawiska religijne. Religia jest częścią  sposobu zachowania się człowieka. Odchodzenie krajów europejskich od chrześcijańskich korzeni jest swoistym odcinaniem się od swojej historii i tradycji. Właśnie o to zachodniej cywilizacji chodzi. Chodzi o konstruowanie swojej wizji, redefinicje pojęć głęboko zakorzenionych w nas, Europejczykach. Tradycja jest faux pas, wszystko co jest związane z konserwatyzmem jest uznawane za staroświeckie, niemodne. Jeden z francuskich filozofów, uważany za przedstawiciela postmodernizmu, w 2004 roku (tuz przed swoja śmiercią) zasugerował, by z francuskiego kodeksu cywilnego usunąć słowo małżeństwo.  To działanie miało na celu rozwiązać wszelkie kwestie statusu prawnego par homoseksualnych. Ta globalna rewolucja wkroczyła do każdego aspektu naszego życia- od polityki, po sfery praw człowieka, zdrowia, edukacji czy kultury. Żadne normy, regulacje czy zasady narzucane przez min. wiarę nie mogą determinować działań jednostek. Zamiast tego głośno zwolennicy nowego porządku i nowej cywilizacji mówią o wolnym wyborze, świadomym wyborze, bez ograniczeń. I tak szczęście w życiu uzależnione jest od jego jakości. Hierarchie w życiu mają być zastąpione równością we wszelkich aspektach życia. Autonomia, równouprawnienie, zniesienie wcześniej powstałych i powielanych przez kolejne pokolenia porządku działań, uhierarchizowanych jak pojęcie rodziny, małżeństwa (kobieta + mężczyzna), potomstwo i jego płeć, sposób wychowywania dzieci, dążenie do usunięcia seksualności w naszym życiu- ubrania uni-sex, fryzura, wygląd.

Religia jest częścią  sposobu zachowania się człowieka. Odchodzenie krajów europejskich od chrześcijańskich korzeni jest swoistym odcinaniem się od swojej historii i tradycji. Właśnie o to zachodniej cywilizacji chodzi. Chodzi o konstruowanie swojej wizji, redefinicje pojęć głęboko zakorzenionych w nas, Europejczykach. Tradycja jest faux pas, wszystko co jest związane z konserwatyzmem jest uznawane za staroświeckie, niemodne. Francuski filozof, uważany za przedstawiciela postmodernizmu w 2004 roku (tuz przed swoja śmiercią) zasugerował, by z francuskiego kodeksu cywilnego usunąć słowo małżeństwo.  To działanie miało na celu rozwiązać wszelkie kwestie statusu prawnego par homoseksualnych. Ta globalna rewolucja wkroczyła do każdego aspektu naszego życia- od polityki, po sfery praw człowieka, zdrowia, edukacji czy kultury. Żadne normy, regulacje czy zasady narzucane przez min. wiarę nie mogą determinować działań jednostek. Zamiast tego głośno zwolennicy nowego porządku i nowej cywilizacji mówią o wolnym wyborze, świadomym wyborze, bez ograniczeń. I tak szczęście w życiu uzależnione jest od jego jakości.

Dzięki mediom masowym następuje globalizacja tejże cywilizacji. Bardzo łatwo dotrzeć do każdego zakątku, a informacje przetwarzane są w tak szybki sposób, że nie jesteśmy w stanie ich selekcjonować. Nie jesteśmy w stanie określić często, co jest dobre, a co złe. To sprawia, iż przyjmujemy wszystko, bez jakiejkolwiek selekcji, a jak wiadomo nie tylko kłamstwo powtarzane wiele razy staje się prawdą. Tylko, co w tej nowej cywilizacją jest prawdą?

 

 

 

Piotr Chmielewski

 

Piotr Chmielewski

Czołem! Nazywam się Piotr Chmielewski. Jestem dziennikarzem. W "CENTRUM" zajmuję się tematyką sportową.


error: Zawartość jest chroniona!!