ŚWIAT

Szczyt G20 w Osace. Haszczyński: PiS nie walczy o pozycję Polski. Ryba: szczyt okazją do międzynarodowej gry.

W dniach 28-29 czerwca, tym razem w japońskiej Osace, odbył się coroczny tzw. szczyt G20 zrzeszający najbogatsze państwa na świecie, w tym także Unię Europejską. Przedstawiciele poszczególnych krajów debatowali między innymi nad wzrostem gospodarczym i zmniejszeniem nierówności, ale także nad szerzącymi się problemami globalnymi tj. zmiana klimatu czy zaśmiecanie oceanów. Poruszono również kwestię gospodarki cyfrowej. Wśród przybyłych obecny był prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump oraz prezydent Rosji Władimir Putin. UE reprezentował Donald Tusk.

 

Niepokoje wobec działań Iranu

Przed rozpoczęciem szczytu, w trakcie kuluarowych dyskusji wyrażono obawę wobec niedotrzymania przez Iran umowy nuklearnej z 2015 roku. Swoje stanowisko w tej sprawie przedstawił przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, oświadczając, że UE z dużą powagą odnosi się do możliwości złamania przez Iran umowy nuklearnej, która miała zapobiec produkcji przez Teheran broni jądrowej. Dodał również, że jej utrzymanie leży w interesie zarówno regionalnego jak i międzynarodowego bezpieczeństwa, zaznaczając przy tym, że „Unia Europejska jest zobowiązana umową tak długo jak Iran wciąż jej przestrzega”. Zaniepokojenie budzą napięcia na Bliskim Wschodzie, a przede wszystkim ataki na tankowce w Zatoce Omańskiej, a także zestrzelenie przez Iran amerykańskiego drona. Jak wiadomo, Donald Trump wstrzymał uderzenie militarne na cele w Iranie, nakładając na niego kolejne sankcje, stąd też, w przeciwieństwie do Donalda Tuska, studzi emocje, mówiąc, że w tej kwestii nie ma pośpiechu. “Absolutnie nie ma presji czasu. Miejmy nadzieję, że to się uda. Jeśli tak, wspaniale, a jeśli nie – usłyszcie o tym” – powiedział Donald Trump.

 

PREZYDENT DONALD TRUMP NA SZCZYCIE G-20 W OSACE
Domena publiczna; autor: The White House from Washington DC; data: 28.06.2019

 

Reforma WTO

Podczas czerwcowego szczytu w Japonii poruszyli przede wszystkim wiążący temat dotyczący międzynarodowego handlu oraz reformy Światowej Organizacji Handlu [WTO- World Trade Organisation – Światowa Organizacja Handlu – przyp.red.]. Jak wiadomo, kwestię konieczności zmian w WTO poddano pod dyskusję w trakcie zeszłorocznego szczytu w Buenos Aires. Zdaniem prezydenta Rosji, Władimira Putina, reforma jest potrzebna, stwierdzając przy tym, że stan światowej gospodarki budzi niepokój, a na międzynarodowy handel znacząco wpływa protekcjonizm, a także tzw. motywowane politycznie restrykcje.

W kwestii reformy WTO wypowiedział się również premier Japonii Shinzo Abe. Wyrażając swoje niepokoje wobec obecnej sytuacji handlu międzynarodowego, nawoływał przywódców do wyrażenia jasnych deklaracji wobec poparcia dla wolnego i uczciwego handlu.

Między innymi w kwestii wolnego handlu Donald Trump spotkał się z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Ze strony USA zagwarantowano, że nie zostaną wprowadzone nowe cła na towary z Chin. Zapowiedziano również kontynuację negocjacji dążących do zawarcia umowy. Już na samym początku spotkania wyraził otwartość wobec chińskich przywódców. Dodał, że są bardzo blisko podpisania umowy.

– Chiny zaczną wkrótce kupować “olbrzymie ilości” żywności i towarów rolnych z USA; “damy im listy rzeczy, które chcielibyśmy, żeby kupowali” – powiedział Trump podczas konferencji prasowej.

Jak wiadomo, negocjacje pomiędzy USA a Chinami są konieczne, chociażby ze względu na sytuację mającą miejsce w maju, kiedy to Donald Trump oskarżył Pekin o próby wycofania się zapisów umowy, wobec czego podwyższył cła, a także zapowiedział kolejne taryfy.

Na temat handlu, a także kontroli zbrojeń i denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego podczas pierwszego dnia szczytu w Osace, Donald Trump rozmawiał również z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem.

To wielki zaszczyt być z prezydentem Władimirem Putinem. Jego przedstawiciele, moi przedstawiciele mają wiele rzeczy do przedyskutowania, w tym handel i rozbrojenie. Zamierzamy przedyskutować wiele różnych rzeczy, w dobrych relacjach i z dobrą interpretacją. Czekamy z niecierpliwością na ten wspólny czas. Wiele pozytywnych rzeczy wyjdzie z tej relacji – stwierdził prezydent Trump.

Wiadomym jest, że wzajemne stosunki obu państw nie należą do najpewniejszych. Chodzi przede wszystkim o aneksję Krymu, a także wypowiedzenie układu INF. Zgodnie z zapowiedziami, prezydent Stanów Zjednoczonych jest gotowy do wznowienia rozmów o nuklearnym rozbrojeniu. Tym razem jednak w rozmowach chce uwzględnić również Chiny. Trump zwrócił się również do kanclerz Niemiec, Angeli Merkel, aby wsparła działania wywierające maksymalną presję na Teheran.

Podsumowanie negocjacji w Osace

Dwudniowy szczyt w Japonii został uwieńczony wspólnie wypracowaną deklaracją, pomimo wielu różnic dzielących strony. W trakcie spotkania podjęto wiele ważnych tematów. Rozmawiano także o kwestii migracji, odnośnie której podjęto jednoznaczne zobowiązanie: “Odnawiamy nasze zobowiązane do współpracy na rzecz poprawy porządku światowego opartego na zasadach, który jest w stanie skutecznie reagować na szybko dokonujące się zmiany na świecie”.

Swoje stanowisko wobec tematów podejmowanych podczas szczytu G20 przedstawił również Donald Tusk.

Scena międzynarodowa nie może stać się areną, gdzie silniejsi dyktują warunki słabszym, gdzie egoizm zwycięża z solidarnością i gdzie nacjonalistyczne emocje przeważają nad zdrowym rozsądkiem. Powinniśmy zrozumieć, że jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za swoje własne interesy, ale przede wszystkim za pokój oraz za bezpieczny, sprawiedliwy ład światowy – oświadczył przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, podczas swojego wystąpienia tuż przez rozpoczęciem szczytu w Japonii.

Przedstawiciel Unii Europejskiej wyraził również jasne i stanowcze poparcie dla reform WTO, a także zapowiedział walkę ze zmianą klimatu.

Na spotkaniu podniesiono również problem nierówności starzenia się społeczeństwa. Jednogłośnie zdecydowano, że istotnym w tej kwestii jest promowanie aktywności ludzi starszych, a także zwiększenie zaangażowania w życie społeczne oraz rynek pracy osób młodych, kobiet jak również niepełnosprawnych.

Polityczne komentarze na temat szczytu G20

Spotkanie najważniejszych przywódców szeroko skomentował politolog prof. Mieczysław Ryba. Jego zdaniem, takie spotkania przywódców są „próbą ustalenia warunków gry, która się toczy”.

Żyjemy w świecie zglobalizowanym. Pewne siły ekonomiczne przekładają się na wektory polityczne. Jest to okazja podjęcia pewnych tematów i podejmowania gry, bo wiadomo, że na świecie toczą się różne zmagania geopolityczne. Stąd też obecność Rosji, która nie jest krajem najbogatszym, ale największym – powiedział naukowiec Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i toruńskiej Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w „Aktualnościach dnia”.

Z kolei, Jerzy Haszczyński – szef działu zagranicznego „Rzeczpospolitej” w komentarzu dla swojego dziennika, odniósł się do kwestii nieobecności Polski w Grupie G20. Zauważył, że PiS będąc u władzy wcale o tę pozycję nie walczy, zważając na to, że będąc w opozycji tego się domagał.

Nam i naszemu regionowi też się takie dołączanie należy. Ale woli walki nie widać, nic nie wiadomo, o tym, byśmy o to zabiegali w USA czy u tegorocznego gospodarza Japonii, dla której Polska jest przecież ważnym partnerem. – czytamy na portalu rp.pl

Opinię na temat czerwcowego szczytu wyraziła szeroko również niemiecka prasa stwierdzając, że „żaden formalny kompromis nie przysłoni rozbieżności”.Jak czytamy w dzienniku „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, zebrani w Osace przywódcy nie są w stanie podjąć przełomowych kwestii, tj zwalczanie ubóstwa, braku wody czy przemocy wobec kobiet. Według prasy, spotkanie to zostało zdominowane przez bilateralne spotkania przez co nie udało się podjąć wspólnych projektów.

 

 

Katarzyna Ochał, tvn24.pl, wiadomości.onet.pl, radiomaryja.pl, businessinsider.com.pl, consilium.europa.eu, rp.pl, dw.com

Katarzyna Ochał

Absolwentka Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Interesuję się polityką, najnowszą historią, a także szeroko pojętą kulturą.


error: Zawartość jest chroniona!!