KOMENTARZE

“Polityka” – 20.05-26.05.2020: “Polacy ogłosili koniec pandemii”; Co da podmiana Trzaskowskiego za Kidawę?; Anna Rakowska-Trela: “To nie będą równe wybory”; Bartłomiej Sienkiewicz “Jedziemy na ścianę”.

“Polacy ogłosili koniec pandemii” (Juliusz Ćwieluch)

Dla autora największym zagrożeniem dla Polaków jest działanie rządu, a nie sama pandemia COVID-19. “Etap sadomasochistycznego uwielbienia dla kolejnych rządowych obostrzeń Polacy mają już zdecydowanie za sobą” – pisze autor.

Dziennikarz przytacza badania psychologów z SWPS. Polacy przekonani o “adekwatności” działań rządowych w czasie pandemii to mniejszość, bo zaledwie 36 proc. Natomiast ponad 60 proc. ankietowanych uważa, że reakcja rządu na pandemię była “przesadna” oraz “nienależyta”.

Ćwieluch akcentuje jak wyglądała przemiana nastrojów społecznych – jak Polacy – przeszli od zachwytu dla ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego do niechęci do niego ze względu na “aferę maseczkową”. Zdaniem autora niezależnie od tego jak zakończy się afera – zdanie o ministrze już się nie zmieni.

Pierwszy etap nakładania ograniczeń doskonale naświetla cytat autora “W napędzanych strachem nastrojach Polaków władza dostrzegła szansę realizacji własnych interesów. W przeciągu kilku dni stał się europejskim liderem w skali ograniczeń, jakie narzucił społeczeństwu. Mateusz Morawiecki to pierwszy premier, który zamknął wszystkich Polaków. Co prawda w czterech ścianach ich mieszkań. Ale za to niezgodnie z prawem. “Zamiast wprowadzić stan nadzwyczajny, rząd opierał swoje działania na Ustawie o stanie epidemii. A ta nie pozwala na wprowadzenie generalnego zakazu przemieszczania się. Co najwyżej można było określić sposób przemieszczania się” – tłumaczył Stanisław Trociuk, zastępca rzecznika praw obywatelskich.

Drugi etap autor nazwał już terrorem, a dokładniej “logiką ślepego terroru”. 31 marca weszło w życie kolejne rozporządzenie Rady Ministrów – a więc zakaz przemieszczania się w odległości 2 m od siebie. Paweł Grzesiowski pytał “Przyznam szczerze, że zapachniało absurdem. Skoro małżeństwo może spać w jednym łóżku, to jaki sens miało zachowywanie dwumetrowego dystansu na ulicy?”.

 

“Restart po falstarcie” (Rafał Kalukin)

Felietonista uważa, że operacja wymiany Małgorzaty Kidawy- Błońskiej na Rafała Trzaskowskiego – jako kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP rodziła się w bólach. Cel jednak został osiągnięty.

 

 

Marek Bielecki


error: Zawartość jest chroniona!!